2023-11-27 09:31:41

Kolorowa Strefa Integacji

16 listopada 2023 r. w Międzynarodowym Dniu Tolerancji w naszej szkole odbyło się wydarzenie o charakterze integracyjnym pod hasłem „Kolorowa Strefa Integracji”

         Celem przedsięwzięcia było pobudzenie w najmłodszym pokoleniu wrażliwości, tolerancji i empatii, a także rozbudzenie świadomości, że osoby z niepełnosprawnościami, osoby pochodzące z innych krajów czy kultur mają równe prawo do nauki i wspólnej zabawy w atmosferze przyjaźni i współpracy. Wychowawczynie przeprowadziły z uczniami rozmowy na temat niepełnosprawności, przybliżyły dzieciom rodzaje niepełnosprawności, wytłumaczyły, jak zachowywać się w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.  Następnie uczniowie wzięli udział w zabawach i grach integracyjnych, które miały na celu nawiązywanie kontaktów między dziećmi pełnosprawnymi z kolegami z niepełnosprawnością, zachęcenie uczniów do uczestniczenia we wspólnej zabawie, rekreacji, naukę współdziałania, zachęcenie dzieci do udzielania pomocy, wywoływanie radości, odczuwanie pozytywnych przeżyć we wspólnej zabawie.

Uczniowie bawili się na przygotowanych stanowiskach, doświadczali trudności jakie mogą spotykać osoby z niepełnoprawnościami, uczestniczyli w zabawach integracyjnych z chustą animacyjną i kołem.

         W przygotowanie i przeprowadzenie zabawy zostali włączeni także uczniowie klas starszych jako wolontariusze. Miało to ich zachęcić do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły poprzez pomoc i zaangażowanie.

          Ważnym punktem wydarzenia, był występ „Teatru MY” działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Wolinie.

„Teatr MY” zaprosił uczniów klas VII i VIII do inscenizacji sensorycznej „Stop klatka”. Przedstawienie opowiadało o współczesnych zagrożeniach takich jak alkohol czy dopalacze. Uczestnicy z zakrytymi oczami wysłuchali historii młodych ludzi, którzy przez nierozsądek i brawurę doświadczyli wielu przykrości, a w ostateczności dramatycznych konsekwencji. Wydarzenie było bardzo ciekawe, ponieważ uczniowie przeżywali je za pomocą zmysłu słuchu, węchu i dotyku.

Całość wydarzenia miała charakter edukacyjny i wychowawczy, a oparta była na wspólną zabawie i innowacyjnych metodach pracy.

Koordynatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki pani Justyna Suszek oraz pani Małgorzata Kowalik.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz wsparciu Stowarzyszenia dla Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie.