2012-11-04 18:30:46

Przygoda z morzem

Wcześnie rano, w sobotę 27 października 2012 r. grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Niemiec. Celem naszej wyprawy było Ozeanem w Stralslundzie – największe oceanarium nad Bałtykiem. Odwiedziny w Ozeaneum to prawdziwa podróż przez akwaria prowadząca od basenu portowego Stralsund poprzez Morze Północne aż po Ocean Arktyczny. Obejrzeliśmy różnorodne morskie przestrzenie życiowe począwszy od Zalewu Greifswadziego aż po otwarty Atlantyk, w którym mogliśmy obserwować ryby ławicowe. Dużym zainteresowaniem cieszyło się akwarium tunelowe, w którym widzieliśmy małe rekiny. Woda w tym zbiorniku ma ponad dziewięć metrów głębokości, a panoramiczna szyba waży 22 tony i ma ponad 30cm grubości.  Obok akwarium „Otwarty Atlantyk” na tarasie Ozeaneum, w dużym basenie ze skałami, żyją pingwiny. Obserwowaliśmy ich zwyczaje, a po chwili krótką przerwę w zwiedzaniu wykorzystaliśmy na placu zabaw „Morze dla dzieci”. Wierzcie – wiek uczniów nie grał żadnej roli, wszyscy poczuli się naprawdę małymi dziećmi i szaleli do upadłego. Na zakończenie wystawa „Giganci mórz” w Sali 1:1. Modele morskich olbrzymów w oryginalnej wielkości oglądaliśmy leżąc na leżakach. Niebieskie światło i śpiewy wielorybów sprawiały wrażenie, że jest się pośrodku głębin oceanu – mała rybka wśród wielorybów. Dwukrotnie w ciągu godziny prezentacja multimedialna ożywia eksponaty. Towarzyszy jej muzyka i podwodne dźwięki. Trzy godziny spędzone w Ozeaneum minęły bardzo szybko. Drugą część wycieczki przeznaczyliśmy na krótki spacer po starówce, wpisanej na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Piękny Stralsund pożegnał nas słońcem, a droga powrotna minęła szybko. Wycieczka zorganizowana przez Biuro Podróży „Klub podróżnika R3.B.PL” zakończyła się o 19.00.

Opiekunowie:
Zdzisława Biernacka