2012-12-07 06:35:35

Andrzejki

Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w  zabawę gromadzącą młodzież, dzieci i dorosłych.

W dniu 29 listopada 2012r. odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa dla uczniów klas 4-6. Ci, którzy na nią przyszli, z pewnością dobrze się bawili. Muzyka porywała do tańca. Nie mogło zabraknąć wróżb andrzejkowych. My także sprawdzaliśmy, kto jako pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Dzieci zbierały także jabłka z koszyka oraz plątały pajęcze nici.