2014-05-12 22:47:37

Dzień Ziemi w naszej szkole

Dnia 09.05.2014r.w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie odbył się happening pod hasłem:

" ŻYJ ZGODNIE Z PRZYRODĄ"

Celem uroczystości było propagowanie działań ekologicznych w życiu codziennym człowieka, uwrażliwianie dzieci i młodzieży na piękno otaczającej nas przyrody, potrzeby poszanowania jej praw.

Zadaniem wiodącym happeningu było pisanie przez uczniów  " Listów dla Ziemi", a tym samym przystąpienie do konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Fundację Ekologiczną ARKA  na najciekawszy list o takowej tematyce.

Edukacja ekologiczna jest najskuteczniejsza kiedy ma aspekt praktyczny, dlatego wspieranie przedsięwzięć  proekologicznych i budzenie wrażliwości wśród uczniów ma duże znaczenie w wychowaniu młodzieży.

Podczas uroczystości odbyło się wiele konkursów dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej.

Najciekawszy " LIST DLA ZIEMI" napisała uczennica klasy III c gimnazjum -  Róża Rudolf i tym samym zajęła I miejsce.

II miejsce otrzymała Daria Markiewicz, uczennica klasy II.

III miejsce uzyskały: Paulina Żołyńska, Natalia Lis - uczennice klas pierwszych gimnazjum.

W konkurencji " PRZYJACIEL ZIEMI" uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie stroje ekologiczne.

I miejsce zajęła klasa III a gimnazjum,

II miejsce -klasa I c gimnazjum,

III miejsce -  klasa V b szkoły podstawowej.

Piękno przyrody uczniowie oddali także w wierszach o tematyce ekologicznej.

Laureatką I miejsca została Agata Tesarska, uczennica klasy III b gimnazjum.

II miejsce zajęła Aleksandra Suchomska, uczennica klasy I gimnazjum, zaś

III miejsce przypadło w udziale Oliwii Klimowicz z klasy I gimnazjum.

" Żyj zgodnie z przyrodą" to temat konkursu plastycznego. Uczniowie wyrażali w nim własne wizje pięknego i czystego świata.

I miejsce w tej konkurencji zajęła Natalia Zielińska, uczennica klasy II c gimnazjum.

II miejsce -  Karolina Sznałbelt z klasy II a gimnazjum.

III miejsce - Kamila Adamowicz z klasy I b gimnazjum.

Wyróżnienie  w tej konkurencji otrzymała również Paulina Żołyńska z klasy I b gimnazjum.

Uczniowie ze szkoły podstawowej zabrali głos w sprawach dotyczących ich najbliższego otoczenia. W scenkach ekologicznych ukazali problematykę życia codziennego, związaną z zanieczyszczeniem wód, segregacją i spalaniem śmieci oraz zbyt dużą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Jury nagrodziło najciekawsze przedstawienia ekologiczne:

I miejsce zajęła klasa IV b,

II miejsce zajęła klasa V b,

III miejsce zajęła klasa VI a.

W konkurencjach plastycznych dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonanie prac manualnych pt.: " Kwiaty zamiast śmieci".

Najpiękniejszy kwiat wykonała klasa Vb,

II miejsce zajęła klasa IV b,

III miejsce zajęła klasa IV a.

Problematykę ekologii w konkursie " Moje ekologiczne miasto"  przedstawili najmłodsi uczestnicy  - klasy III szkoły podstawowej.

Happeningowi towarzyszyły również wywiady i ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców Golczewa oraz uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i umiejętność bawienia się ekologią.

Szczególne podziękowania kierujemy zaś w stronę sponsorów, dzięki którym mogliśmy obdarować uczestników nagrodami i słodkościami:

- Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Gryficach,

- Urzędowi Miejskiemu w Golczewie,

- Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Golczewie,

- Panu Sylwestrowi Ostrowskiemu,

- Panu  Wiesławowi   Żelkowi.

Joanna Maciejewska.

Zapraszamy do zakładki -  Gimnazjum/Twórczość uczniów. Zamieszczone zostaną tam najciekawsze  teksty o tematyce ekologicznej autorstwa naszych uczniów. Zachęcamy do ich przeczytania!