2014-05-20 05:08:33

Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej

„Czyste powietrze wokół nas” zrealizowano w oddziałach przedszkolnych A, B i C w roku szkolnym 2013/2014. Program miał charakter profilaktyczny i składał się z pięciu zajęć warsztatowych:

1.     Wycieczka.

2.     Co i dlaczego dymi?

3.     Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

4.     Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

5.     Jak unikać dymu papierosowego?

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich formach zajęć.

W ramach realizacji zagadnień programu dzieci wykonały plakaty o tematyce antytytoniowej, prace plastyczne i techniczne promujące piękno natury, z surowców wtórnych wykonały Dinusia i śpiewały o nim piosenkę zachęcając w ten sposób do dbania o zdrowie i zerwania z nałogiem.Dinuś- maskotka programu przypominał wszystkim o tym, że chcemy żyć w pięknym kolorowym świecie i oddychać czystym powietrzem.

Podsumowanie programu zbiegło się z obchodami Dnia Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w zgaduj – zgaduli podsumowującej wiadomości, które dzieci posiadły z zakresu edukacji ekologicznej i antytytoniowej. Dzieci wykazały się dużą aktywnością i wiedzą, a przy tym wspaniale się bawiły.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych A,B,C

Bogumiła Rudolf