2014-06-11 12:16:19

"NOC SZALONEGO CHEMIKA" w Gimnazjum w Golczewie

            Dnia 06.06 na 07.06.2014 r. w godzinach 19.30 – 7.00 na terenie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Golczewie odbyła się Impreza Noc w Szkole pt. „NOC SZALONEGO CHEMIKA”. Uczestnikami Nocy w Szkole byli uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie z Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Przybiernowa.

            Bogaty w ciekawe wykłady, doświadczenia, pokazy i konkursy program miał pokazać, że chemia wcale nie jest zmorą gimnazjalisty, a wręcz przeciwnie ma w sobie ogromny potencjał ... także rozrywkowy. Pomysłodawcą i koordynatorem całej imprezy były panie: Joanna Pajestka i Justyna Suszek jednak impreza ta nie odniosłaby sukcesu, gdyby nie nieoceniona pomoc pani Joanny Rokickiej – doktorantki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie.

            W zajęciach uczestniczyło 29 uczniów, którzy pod okiem prowadzących mogli, m.in. samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne,wykonać modele części ciała człowieka z organożelu,  identyfikować jony, kwasy i zasady, wykrwać skrobię w produktach, rozpoznawać metale i niemetale itp. W eksperymentach wykorzystano produkty codziennego użytku między innymi sodę oczyszczoną, ocet, płyn do naczyń, kwasek cytrynowy, proszek do pieczenia, skrobię ziemniaczaną, ryż, olej itp. Dzięki warsztatom uczniowie mogli nabyć umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, połączyć teorię z praktyką (doświadczeniem chemicznym), utrwalić rzetelny opis eksperymentu (szczególnie rozróżnianie obserwacji i wniosków) oraz zwiększyć zdolności manipulacyjne. Uczestnicy mieli okazję przekonać się, iż chemia to bogaty świat kolorów i za pomocą prostych doświadczeń można odkryć barwy i dodatkowe efekty jakie w sobie kryje.

            W trakcie imprezy odbyło się również kilka konkursów np. konkurs chemiczny z podstaw chemii, konkurs pt. „Życie i twórczość Marii Skłodowskiej-Curie”, a także zostały przedstawione dwie prezentacje multimedialne: "Recykling i odzysk tworzyw sztucznych" oraz "Materiały polimerowe w medycynie".

            Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Noc spędzona w Gimnazjum w Golczewie na długo pozostanie w pamięci uczniów -  „szalonych chemików”. Do zobaczenia za rok ...

GALERIA