2014-11-09 07:49:15

"OGARY POSZŁY W LAS..." Popioły, Stefan Żeromski

Hubertus, hubertowiny – to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, który jest patronem myśliwych i jeźdźców. Kościół katolicki obchodzi to święto 3 listopada. Święto po raz pierwszy obchodzono podobno w 1444 roku, miało wówczas ono charakter wielkiego polowania. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Dynastia władców saskich przywiązywała do tego święta ogromną wagę. W czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono 3 listopada 1930 roku. Dnia 8 listopada 2014 r. w leśniczówce "Augustówek" koło łowieckie "Żubr" obchodziło święto myśliwych. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Golczewie uatrakcyjniili tę, tak ważną dla myśliwych uroczystość. W leśnej scenerii zaprezentowali przedstawienie pt."Św. Hubert namawia, by chronić przyrodę". Przeprowadzili szereg konkursów i zabaw dla myśliwych, którzy za udział otrzymali upominki przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Wesołą zabawę zakończyło wspólne biesiadowanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Radosne obchodzenie tego święta ma zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.