2011-03-02 11:09:09

Laborantem być? każdemu wypada

Jedną z ofert spędzania wolnego czasu podczas tegorocznych ferii zimowych była organizacja wyjazdu do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Mimo, iż wiosny jeszcze nie widać, wycieczka (jak się okazało) była nie lada atrakcją, bowiem chętnych nie brakowało. W wyjeździe dnia 15 lutego 2011r. wzięli udział uczniowie klas 4-6 Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie.

Po dotarciu do  miejsca docelowego odbyły się zajęcia, które  podzielono na dwa etapy. Pierwszym z nich były warsztaty w Botanicznym Centrum Badawczo – Wdrożeniowym znajdującym się oczywiście w przelewickim ogrodzie dendrologicznym.

Na początku  uczniowie poznali  zakres prowadzonych badań w pracowni  gleboznawstwa. Jak  się dowiedzieli, prowadzone są w nim przede wszystkim badania jakościowe gleby, jej skażenie, przydatność do uprawy rolnej i wykorzystania ogrodniczego. Po wnikliwym omówieniu tematyki przez Pana laboranta, wszyscy przeszli do kolejnej sali – pracowni chemicznej. Okazało się, iż   prowadzone są w niej badania wody i materiału roślinnego.
Po części teoretycznej przyszedł czas na małe doświadczenia, które nieco „ożywiły” słuchaczy wykładu. Zostały one zatytułowane „Magia kolorów” i „Burza w  szklance”. Szanowne grono „małych chemików” było niezwykle  zaciekawione zachodzącymi reakcjami związków i pierwiastków.

Po tych emocjach wszystkich uczestników czekał spacer po parku. Zimowa przechadzka „ścieżkami jałowców”, „wąwozami drzew iglastych” pokazała, jak  świat  roślin potrafi  zmieniać krajobrazy w zależności od pory roku. Po drodze wzrok przyciągały  nietypowe gatunki roślin, drzew i krzewów (np. kaliny, bukszpany, hortensje, ogniki, ligustry, rośliny iglaste, różaneczniki, rośliny okrywowe). Spacer zakończyło spotkanie
z wielobarwnym mieszkańcem ogrodu - przepięknym pawiem, który niezwykle „cieszył oko dzieci”.

Cały wyjazd został upamiętniony na licznych fotografiach, których autorami byli uczestnicy koła fotograficzno-komputerowego naszej szkoły.

Na pewno czas spędzony w tym dniu okazał się owocnym w wiedzę i doświadczenie. Pod bacznym okiem opiekunów, dzieci powróciły do zimowego krajobrazu w Golczewie.
U nas też można przecież „zachwycić oko” widokami, tylko trzeba umieć się rozglądać. Proponujemy wszystkim spacer wśród ekologicznych lasów i jezior.

 Zachęcamy do oglądania, na naszej stronie szkoły, zdjęć plenerowych wykonanych przez naszych uczniów.

GALERIA