2017-09-27 10:03:35

Wizyta w Muzeum Muru Berlińskiego

   22 września uczniowie ZSP w Golczewie byli uczestnikami wyjątkowej wycieczki do Berlina. Organizatorem był Urząd Marszałkowski i Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy. Wycieczka była nagrodą dla najlepszej klasy w roku szkolnym 2016/2017, którą była klasa V b (aktualnie VI b) oraz dla uczniów obecnych klas VI i VII, którzy w roku szkolnym 2016/2017 otrzymali najlepsze wyniki w nauce i w konkursach historycznych.

   Była to prawdziwa przygoda z historią. W Muzeum Muru Berlińskiego przy Checkpoint Charlie założonym w 1962 r. młodzież wysłuchała wyjątkowej prelekcji doktora Tomasza Ślepowrońskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego. W ciekawy sposób opowiedział historię Muru Berlińskiego, który podzielił miasto, w październiku 1961 r., na część wschodnią i zachodnią. Ekspozycje muzealne przedstawiały historie ucieczek ze wschodniej części miasta i tragizm ludzi zza „żelaznej kurtyny”. Ta niezwykła lekcja pozwoliła wszystkim uczestnikom wycieczki lepiej zrozumieć, jak ważne są prawa człowieka, jakie konsekwencje i następstwa niosły za sobą podziały, które nastąpiły po zakończeniu II wojny światowej.
   Ważnym elementem pobytu w muzeum było również uświadomienie młodzieży, że sukces polskiego społeczeństwa w 1989 roku wniósł wielki wkład w likwidacje tych podziałów. W trakcie wycieczki po Berlinie można było zobaczyć ślady i miejsca, gdzie Mur Berliński przebiegał.
   Innymi ciekawymi osobliwościami, z którymi zapoznali się uczniowie, był Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Bundestag, Brama Brandenburska i spacer po Unter den Linden. To niezwykłe spotkanie z historią, było zorganizowane dla uczniów ZSP w Golczewie przez dyrektor szkoły Aldonę Kaczmarek.   

https://golczewo.pl/galeria/berlin_9_17.dhtml#prettyPhoto