2018-06-12 21:17:57

Wycieczka do Krakowa

     Dnia 27.05.2018 r. o godzinie 5.00 nad ranem, uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum w Golczewie, pod opieką p. Anny Kapczyńskiej, p. Joanny Sztukin  i p.Elżbiety Nadzikiewicz wyruszyli autokarem na czterodniową wycieczkę do Krakowa. Grupa dotarła na miejsce o godzinie 17:30 i zakwaterowała się w Schronisku Młodzieżowym PTSM na ul. Oleandry. Jeszcze tego samego dnia, po obiadokolacji, zaplanowano  z przewodnikiem spacer po rynku Starego Miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan oraz Sukiennice. Po spacerze grupa wróciła do miejsca zakwaterowania na odpoczynek.

     Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od śniadania o godzinie 8.00 rano, następnie młodzież z opiekunami udała się do Oświęcimia, gdzie zwiedziła obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Grupa została podzielona na dwie grupy, dziewczęta i chłopców, którzy osobno zwiedzali zabytek z przydzielonymi im przewodnikami. Następnie uczestnicy wycieczki zjedli obiad w Oświęcimiu, po obiedzie wyruszyli do Wadowic, miejsca, gdzie urodził się Papież Polak, Karol Wojtyła. Uczniowie mieli okazję skosztować przysmaków, jakimi były wadowickie kremówki. Po wizycie wszyscy wrócili do Krakowa.

     Następnego dnia od samego rana uczniowie spacerowali po Wzgórzu Wawelskim, gdzie zwiedzili Katedrę Wawelską wraz z Grobami Królewskimi, Kryptą Wieszczów, Dzwonem Zygmunta oraz Komnatami Królewskimi na Zamku Królewskim. Byli również uczestnikami lekcji muzealnej pt. „Rycerstwo polskie”. Kolejnym punktem w planie wycieczki była Wieliczka i słynna kopalnia soli.

     Ostatniego dnia, po śniadaniu, młodzież i jej opiekunowie wykwaterowali się ze schroniska i o godzinie 10.00 rano byli już w Ojcowskim Parku Narodowym. Uczniowie mieli szansę zobaczyć Jaskinię Łokietka, ruiny Zamku w Ojcowie, Pieskową Skałę oraz Maczugę Herkulesa. Po obiedzie w Ojcowie wszyscy wyjechali w drogę powrotną. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarli do swoich domów.

Hania Kwaśniak

Uczennica klasa III b gimnazjum

GALERIA