85 urodziny Kubusia Puchatka w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie
Kubuś Puchatek ulubieniec milionów dzieci na całym świecie obchodzi 85 urodziny! Miś o małym rozumku bawi i zaskakuje powiedzonkami. Alan Alexander Milne stworzył postać Kubusia dla swojego syna Krzysia, który kilka lat wcześniej otrzymał od ojca pluszowego niedźwiadka. Książkę o Kubusiu Puchatku wydano po raz pierwszy w 1926 roku. Z okazji Święta Pluszowego Misia, które przypada 25 listopada do świetlicy szkolnej przybyli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami. W naszej szkole święto to połączone jest z urodzinami Kubusia Puchatka.
Goście podarowali Misiowi przygotowane przez siebie prezenty.Następnie ubrani
w urodzinowe czapeczki wzięli udział w wesołej zabawie. W oparciu o prezentację multimedialną i opowiadanie pani bibliotekarki Moniki Grządzielskiej poznali historię Kubusia Puchatka i jego przyjaciół za Stumilowego Lasu. Były konkursy i zagadki dotyczące przyjaciół Kubusia Puchatka, które przeprowadziła pani Renata Szewernoga, wychowawca świetlicy. Dzieci wykazały się świetną znajomością lektury. Ponieważ Kubuś Puchatek kojarzy się z ciepłem i humorem, taką właśnie atmosferę starano się utrzymywać podczas uroczystości. Jest to też sposób na zachęcanie rodziców
do wspólnego czytania i spędzania wolnego czasu z dziećmi i książką.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
„URODZINY KUBUSIA PUCHATA”
- zajęcia świetlicow
Cele ogólne:
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- zapoznanie z historią powstania książki pt. „Kubuś Puchatek”;
- kształtowanie pozytywnego stosunku do książki;
- rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się na temat własnych przeżyć w związku z przeczytaną książką;
- rozróżnić i nazwać bohaterów książki;
- dostrzec znaczenia przyjaźni;
- powtórzyć z pamięci wierszyk;
- nazwać właściwości zdrowotne miodu;
- rozwiązać zagadkę, labirynt;
- ułożyć puzzle;
- pokolorować ilustrację.
Formy pracy:zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody pracy:słowna, obserwacja, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:lektura „Kubuś Puchatek”, ilustracje bohaterów, książki
i czasopisma o Kubusiu, prezentacja multimedialna fragmentu lektury „Dzień przyjaźni”, puzzle, kolorowanki, labirynty zagadki, przedmioty związane
z bohaterami lektury, urodzinowe rekwizyty, płyta DVD z nagraniem lektury, medale przyjaźni, baloniki, piłki „brykawki”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, rozdanie urodzinowych czapeczek z portretem Kubusia.
2. Zagadka:
Bardzo lubi słodki miód,
Zawsze czuje w brzuszku głód.
Znają z książek go dzieciaki,
Najsławniejszym jest Misiakiem. KUBUŚ PUCHATEK
3. Zorganizowanie wystawy przedmiotów związanych z bohaterami lektury.
4. Przedstawienie się jubilata – mówi nauczycielka:
Jestem Kubuś Puchatek
I jak sądzicie, ile mam latek?
- dzieci podają przypuszczalny wiek misia,
dowiadują się, że skończył 84 lata.
5. Opowiadanie nauczycielki o historii pluszowego misia.
Mama Krzysia podarowała swemu synowi na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu w Londynie. Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka.
Krzyś natychmiast pokochał Misia.
Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, angielski pisarz Aleksander Alan Milne, wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.
14 października 1926 r. wydany został w Londynie „Kubuś Puchatek”,
a potem „Chatka Puchatka”. W tym dniu obchodzone są urodziny Kubusia Puchatka, a dzień 25 listopada - Światowym Dniem Kubusia Puchatka.
Większość postaci występujących w „Kubusiu Puchatku" miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia:
- Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym, gdy Krzyś miał rok,
- Prosiaczek - podarunkiem od sąsiadki,
- Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się, gdy Krzyś miał 5 lat,
- Tygrys jeszcze później.
Krzyś nigdy nie miał Królika ani Sowy, ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne.
Co się stało z prawdziwymi zabawkami Krzysia? W dziale książek dla dzieci
w nowojorskiej bibliotece publicznej stoją na półkach zniszczone zabawki Krzysia, te same, które były natchnieniem i wzorem ilustratora książki,
Ernesta Sheparda.
6. Oglądanie wystawy książek A.A. Milne oraz innych książek i czasopism
z Kubusiem Puchatkiem. Zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.
7. Przedstawienie bohaterów lektury :
/krótki opis poparty ilustracją, wykorzystanie dotychczasowej wiedzy uczniów/
KUBUŚ PUCHATEK - główny bohater kreskówki, miś o bardzo małym rozumku. Ciągle myśli o swoim głodnym brzuszku. Jego największym przyjacielem jest Prosiaczek, z którym przeżywa mnóstwo zabawnych przygód. Mieszka w domku w drzewie w Stumilowym Lesie.
PROSIACZEK - największy przyjaciel Kubusia Puchatka.
Z powodu swojego niewielkiego wzrostu jest bardzo strachliwy. Jest jednym
z najmniejszychmieszkańców Stumilowego Lasu.
KŁAPOUCHY - jest fioletowym osiołkiem. Bardzo lubi jeść osty, ale jest smutny gdy przyczepią mu się do ogonka. Mieszka w szałasie z patyków.
Ma ogonek przypięty pinezką i dlatego często go gubi.
TYGRYS - jest koloru pomarańczowego. Jest cały w czarne prążki. Uwielbia zabawę. Jego ulubionym zajęciem jest brykanie na swoim ogonku i płatanie figli innym mieszkańcom Stumilowego Lasu.
SOWA - jest najmądrzejszym mieszkańcem Stumilowego Lasu. To do niej zwracają się wszyscy przyjaciele gdy nie mogą sobie z czymś poradzić. Uwielbia czytać.
KRÓLIK - Pan Królik jest bardzo pracowity. Całe dni spędza w swoim przydomowym ogródku pilnując swoich marchewek. Bardzo nie lubi gdy tygrysek bryka po jego grządkach.
MALEŃSTWO I KANGURZYCA - mieszkają razem w swoim domku w Stumilowym Lesie. Maleństwo jest synkiem Kangurzycy. Jego ulubionym przyjacielem jest Prosiaczek. Kangurzyca opiekuje się Maleństwem
i dba by nie stało mu się nic złego.
KRZYŚ - przyjaciel Kubusia. Jest jedynym człowiekiem w Stumilowym Lesie. Stara się opiekować wszystkimi mieszkańcami lasu. Mimo, że najbardziej kocha Kubusia, stara się wszystkich traktować jednakowo.
8. Wspólne czytanie fragmentu lektury pt.”Dzień Przyjaźni” w oparciu
o przygotowana prezentację multimedialną.
9. Rozmowa nt znaczenia przyjaźni w życiu człowieka jak i zwierząt.
10. Rozdanie symbolicznych medali przyjaźni.
11. Życzenia dla Kubusia – nauczycielka zaczyna zdanie, a dzieci kończą:
Hejże ha, hejże ha Kubuś urodziny ….(ma)
niech nam Kubuś długo…….( żyje)
słodki miodek często …..(pije).
W poniedziałek, czy we …….(wtorek)
niech miodowy ma …..(humorek).
Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst życzeń.
12. Wysłuchanie i śpiewanie piosenki znanej z bajki o Kubusiu Puchatku.
13. Wyliczanka Kubusia Puchatka – zabawa ruchowa:
Policzymy co się ma:
Mam dwie dłonie, łokcie dwa,
Dwa kolanka, nogi dwie
Wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa,
No i buzię też się ma.
A ponieważ buzia je,
Chciałbym buzie też mieć dwie.
Dzieci wskazują na te części ciała, które wylicza się w wierszu.
Wyliczankę recytują dwa razy: raz wolniej, raz szybciej.
- Wyścigi na piłkach brykawkach.
14. Kolorowanie portretów bohaterów lektury – wystawa prac.
15. Rozwiązywanie labiryntu Wskaż drogę Kubusiowi do jego beczułki
z miodem.
16. Zgaduj – zgadula – rozwiązywanie zagadek o misiach i niedźwiadkach.
Przez całą zimę słodko sobie śpi,
A słodko bo miód mu się śni.
Już taki niedźwiedzi ród, że ogromnie lubi …….(miód)
Jaki napój kojarzy ci się z misiem?....(sok Kubuś)
Wymień czasopisma związane z misiami …..(Miś, Kubuś Puchatek).
17. Oglądanie fragmentu bajki „Kubuś Puchatek”.
18. Pożegnanie z dziećmi – dzieci otrzymują baloniki, „małe co nieco”
i udają się do klas.
Już pora wstać, wyruszyć z domu
Przyjaciela spotkać znów
Miły, okrągły, puchaty,
Bo to jest mój
Kubuś, Puchatek Kubuś - wśród roju pszczół -
jak to niedźwiadków ród
Kubuś - włazi bez trudu - ramboli bamboli
na dąb łasować miód.
Zabawa stały gość a przypomnijmy dość
To jest raz na jakiś czas
A gdy jesteś sam w domu wśród czterech ścian
Gdy coś ci doskwiera to masz przyjaciela
Kubuś, Puchatek Kubuś - gdziekolwiek byś szedł
- hej pójdę tam i ja
Kubuś i nie ma cudów, i jutro, i dziś, i ja, i mój puchaty miś.Otworzenie baryłki /słoika/ z miodem, rozdanie chętnym dzieciom
na talerzyki. Podkreślenie właściwości zdrowotnych miodu.