2020-02-05 09:46:10

Uczniowie naszej szkoły w firmie Amazon

Amazon udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym w celach promocyjnych. Dla klas siódmych i ósmych była to okazja do zaznajomienia się ze specyfiką pracy tej firmy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu na temat podstawowych informacji o firmie, trasie zwiedzania oraz obowiązujących zasadach. Otrzymaliśmy mikroporyty oraz specjalne kamizelki.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od pierwszego działu, w którym odbierane są kartony z towarem przewożonym do firmy. Pracownicy przy przesuwnych taśmach skanują je i pakują do czarnych pojemników, które docierają na pozostałe poziomy hal magazynowych. Następnie udaliśmy się na wyższy poziom, na którym pracownicy rozkładają towar na regały, które po hali przewożone są przez roboty. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas  ich precyzyjny, bezkolizyjny ruch. Te same roboty podjeżdżają do stanowisk, przy których pracują pracownicy kompletujący zamówienia. Kolejny dział to pakowanie do kartonów. Tę czynność również wykonują pracownicy. Dalej przesyłki jadąc na taśmie otrzymują automatyczne wygenerowane naklejki z adresem. Następnie załadowane na ciężarówki ruszają w świat.
Wszystko tu odbywa się niezwykle precyzyjnie, zgodnie z zasadami ergonomii. Nic nie dzieje się przypadkowo.
Amazon w Kołbaskowie to:

  • 160 000 m2 – powierzchni hal magazynowych (to powierzchnia kilkunastu boisk piłkarskich)
  • 3000 – zatrudnionych pracowników
  • 3200 – robotów wspomagających pracę ludzi
  • 35 km długości wszystkich taśm, które transportują pojemniki w odpowiednie miejsca.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strefa wypoczynku przeznaczona dla pracowników, w której można pograć w gry komputerowe, rozmasować zmęczone ciało na specjalnym fotelu, czy po prostu odpocząć, zrelaksować się.