2021-03-05 13:08:57

6 marca 2021 roku Europejskim Dniem Logopedy

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem.

Jedne dzieci mówią wcześniej, inne później a z jeszcze innymi trzeba poćwiczyć. Jeśli dziecko w danym przedziale wiekowym nie wymawia poszczególnych głosek, to logopeda lub nauczyciel przedszkolny podczas badań przesiewowych zaobserwuje to i  zaproponuje formę wsparcia.

Coraz więcej dzieci uczestniczy w zajęciach logopedycznych.. Logopeda jest specjalistą, który zajmuje się diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji.

Logopeda wspiera małych pacjentów w kształtowaniu prawidłowej wymowy, udziela rodzicom wskazówek, radzi jak pracować w domu, aby stymulować rozwój mowy. Logopeda pomaga pracować nad wyrazistością wymowy oraz usuwać jej zaburzenia.

Aby terapia logopedyczna była bardziej skuteczna i miała wymiar holistyczny, logopeda współpracuje niekiedy z takimi specjalistami jak: neurolog, laryngolog, ortodonta, psycholog, audiolog.

Pamiętajmy, iż terapia logopedyczna wymaga dużej systematyczności. Czas jej trwania uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, w tym od możliwości dziecka i rodzaju zaburzenia. Decydując się na terapię, należy pamiętać, że jej efekty w dużej mierze zależą od intensywności wykonywanych ćwiczeń w domu.