2022-12-02 21:39:33

Z wizytą w piekarni

1 grudnia 2022 r. uczniowie klas trzecich  udali się do miejscowej piekarni, której właścicielem jest pan Wiesław Żelek. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba, poznanie produktów do wyrobu pieczywa. Dzięki uprzejmości pracowników, w szczególności pani Doroty Wiśniewskiej uczniowie przyjrzeli się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę - piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Oprócz tego zwiedzali pomieszczenia piekarni, rozmawiali z piekarzem i zapoznali się z poszczególnymi fazami pieczenia chleba, rozróżniali różne gatunki chleba i mąki. Najwięcej wrażeń przyniosła bezpośrednia obserwacja  czynności piekarza. Dzieci podziwiały jego spryt i umiejętność kształtowania ciasta w bochny chleba oraz bułki. Zainteresowanie uczniów wzbudził ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dzieci dowiedziały się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb.

Kierujemy serdeczne podziękowania panu Wiesławowi Żelek za możliwość zwiedzania piekarni i wzbogacenia naszej wiedzy na temat produkcji pieczywa.