2023-12-08 19:21:05

Mikołajki w Szczecinie

6. grudnia, w iście zimowym klimacie, uczniom klas siódmych i ósmej udało się zestawić przeszłość z teraźniejszością, dzięki wizycie w  Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Muzeum uczniowie zwiedzili w dwóch grupach. Panie przewodniczki poprowadziły lekcje historii z wykorzystaniem eksponatów muzealnych oraz najnowszych środków przekazu i technik multimedialnych, podczas których przedstawiły nam dzieje społeczeństwa Szczecina i Pomorza w latach 1939-1989.
Wizyta w tym miejscu to poznanie historii Polski powojennej, to pamięć o wydarzeniach, które przez pół wieku kształtowały tożsamość ludzi żyjących na Pomorzu Zachodnim, a także wpłynęły na to, że Polska po 1989 r. stała się w pełni suwerennym krajem. Przewodniczki wskazywały młodzieży, że po wojnie dokonała się tutaj całkowita wymiana ludności, gdzie - mimo braku więzi społecznych i ciągłości tradycji - doszło do zrywów wolnościowych, które trwale zmieniły historię Polski i świata.
Najbardziej podobały nam się interaktywne prezentacje, film przedstawiający przedwojenny Szczecin oraz liczne eksponaty rozwijające wyobraźnię.
Z pewnością będziemy dalej rozwijać dociekliwość poznawczą oraz budować poczucie identyfikacji z naszą małą ojczyzną.
      Drugim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Multikinie, gdzie przenieśliśmy  się do świata Marvelowskiej rzeczywistości.
  W doskonałych humorach, w śnieżnej aurze wróciliśmy do domów planując kolejną wyprawę.