2014-11-14 12:21:55

Święto NIepodległości

„Bo nie ma ziemi wybranej, jest tylko ziemia przeznaczona”
K. Wierzyński

Dnia 9 listopada 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Golczewie, pod kierunkiem nauczycieli, zaprezentowali treści patriotyczne z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zanim jednak nadszedł ten upragniony dzień, 11 listopada 1918 roku, nasz kraj znajdował się przez 123 lata pod zaborami. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a po czterech latach walk nadeszła godzina wyzwolenia.

„Rota” M. Konopnickiej, a następnie została przedstawiona inscenizacja na podstawie noweli H. Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Ukazano tęsknotę polskiego emigranta za ojczyzną. Uczniowie recytowali również wiersze o charakterze patriotycznym. Poza inscenizacją i recytacją, akademią ubarwiły pieśni w wykonaniu szkolnego chóru.