2016-10-07 11:26:35

Wyjazd do teatru

Dnia 28 września 2016 r. odbyła się niezwykła wycieczka klas V Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Golczewie. Teatr „Pleciuga” zaprosił nas na spektakl pt. „Czarodzieje” oparty na motywach powieści Janusza Korczaka pt. „Kajtuś Czarodziej” i „Król Maciuś I”. Obejrzeliśmy opowieść o spotkaniu dwóch sposobów myślenia, o znaczeniu czarów, granicach wyobraźni oraz o marzeniu o stworzeniu lepszego świata. Reżyser Wojciech Kobrzyński sprawił, że samoloty latały, ludzie chodzili do góry nogami, a parlament dla dzieci pozwolił rządzić  tym najmłodszym. To nowe przedstawienie, którego premiera odbyła się 24 września 2016r. a nam udało się uczestniczyć w tym wydarzeniu zaraz po premierze. Po spektaklu wybraliśmy się do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa w budynku muzeum na Wałach Chrobrego zatytułowana „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki” wzbudziła nasze duże zainteresowanie. Poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionego w tradycji wielu społeczności” zamieszkujących Afrykę.Takiego teatru nie znamy z naszych europejskich realiów. Przedstawienia stanowią przeważnie krótkie scenki, łączące ze sobą taniec i muzykę, często zupełnie spontaniczne, a lalki przybierają bardzo różne formy – od naprawdę małych do ogromnych, obsługiwanych przez kilku lekarzy. Obiekty prezentowane na ekspozycji to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 r. przez Oleńkę Darkowską-Nidzygorski i Denisa Nidzygorski. Artyści pokochali Afrykę i spędzili w niej kilkanaście lat. Swoje bogate i unikatowe zbiory postanowili przekazać któremuś z muzeów w Polsce, a ich wybór padł na Muzeum Narodowe w Szczecinie. Pełni wrażeń pospacerowaliśmy Wałami Chrobrego podziwiając ciepły, jesienny Szczecin, panoramę portu, minęliśmy studentów Akademii Morskiej. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy Centrum Dialogu Przełomu – podziemnym pawilonie wystawienniczym, otwartym w styczniu 2016. Multimedialna ekspozycja poświęcona najnowszym dziejom Szczecina i Pomorza Zachodniego jest już nam znana; byliśmy na niej w lutym 2016 r. Tym razem zainteresował nas pomnik stojący „na dachu” muzeum, poświęcony tragicznym wydarzeniom 1970 roku. Przypadkowy przechodzeń okazał się uczestnikiem tamtych wydarzeń. Jego opowieść to żywa lekcja historii, w której tak nieoczekiwanie mogliśmy uczestniczyć. Nasza wycieczka dobiegła końca. Wsiedliśmy do autobusu stojącego pod Zamkiem Książąt Pomorskich. W zamku tym mieści się wspaniale odremontowana Opera na Zamku. Tam wybierzemy się w styczniu, tym razem przeniesiemy się w zaczarowany świat Alicji w Krainie Czarów. Do zobaczenia na kolejnej, kulturalnej wyprawie.

Opiekunowie: Z. Biernacka, B. Germanowicz