2011-10-27 11:39:02

Niezwykły Kamień Pomorski

W sobotę 24 września uczniowie szkoły podstawowej klas III a, b, c i II a uczestniczyli w wycieczce do naszego miasta powiatowego. Choć wiele dzieci często wyjeżdża z rodzicami do Kamienia Pomorskiego po zakupy, to jednak jest wiele takich miejsc, które warto pokazać.
Wycieczka edukacyjna została zorganizowana w ramach projektu „Omnibus”. Zwiedzaliśmy zabytki  starego miasta biskupów kamieńskich, a więc katedrę i kościół pw. Św. Mikołaja. Katedra bardzo zaciekawiła uczniów, a szczególnie skarbiec z eksponatami i kopie przedmiotów zaginionych w czasie II wojny światowej. Wirydarz, czyli  ogród przykatedralny z krużgankami, miejsce, po którym spacerowali np. pokutnicy  i modlący się kapłani, to ewenement w naszym kraju. Zachowały się tam też np. płyty nagrobne  biskupów i pierwotna chrzcielnica. Katedra i organy to perły Kamienia. Uczestnicy wycieczki wysłuchali 20 minutowego koncertu organowego. Okazuje się, że dzieci potrafią wspaniale odbierać muzykę organową. Spacerowaliśmy po molo i przeszliśmy do baszty, aby podziwiać ekspozycję szkieletów dinozaurów,  niezwykłe kształty i kolory minerałów i kamieni w muzeum. Wycieczka obejmowała także wspólny posiłek w pizzerii, który sprawił wiele przyjemnych doznań dla dziecięcych podniebień. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki: Wioletta Pokwapisz, Danuta Grzejszczak, Ewa Danieluk i Grażyna Perużyńska.
Danuta Grzejszczak