2019-10-04 08:49:33

"Strach ma wielkie oczy" - profilaktyka uzależnień w naszej szkole

Profilaktyka uzależnień w naszej szkole

„Strach ma wielkie oczy” to tytuł spektaklu, który 2 października mieli okazję obejrzeć najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przed zacną publicznością zaprezentowali się aktorzy z toruńskiej grupy teatralnej Grupa T.

W spektaklu poruszono problemy uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków oraz przemocy i agresji – zjawisk coraz częściej występującego wśród dzieci. Scenariusz przedstawienia powstał przy merytorycznym wsparciu psychologa dziecięcego. Przemoc psychiczna i fizyczna jest szczególnie groźna, a brak reakcji na takie zjawiska powoduje,
że powtarza się ona i wraca ze zdwojoną siłą. Oprawcy często czują się bezkarni a osoby prześladowane nie wiedzą jak zmierzyć się z problemem. Bezsilność i brak wsparcia ze strony dorosłych powodują, że dzieci i młodzież często sięgają po używki.

Aktorzy doskonale zaprezentowali dzieciom sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pokazali, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Udowodnili, że nauczyciel jest przyjacielem, który wie jak pomóc wyjść  z opresji. Ponad to pokazali, co robić kiedy jesteśmy świadkami przemocy.

To piękne, ale i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych
i zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy zagwarantowały niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego  jak i dorosłego widza.