2020-02-26 12:06:30

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

31 stycznia 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać ze zbiorów biblioteki, zapoznali się z jej regulaminem, utrwalili zasady obchodzenia się z książkami oraz zasadami właściwego zachowania w bibliotece. Celem zajęć było również przygotowanie uczniów do samodzielnego dokonywania wyboru książek, budzenie ich zainteresowania książką oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych.

Pierwszaków powitała w bibliotece sama Jej Królewska Mość Książka wraz ze swoim dworem: Krasnalami, Kotem w butach i Czerwonym Kapturkiem. To uczniowie klasy VIII b i VI a przygotowali specjalnie dla Pierwszaków przedstawienie i wcielili się w te postaci.
Kot w butach opowiedział dzieciom o swoim spotkaniu ze Stasiem Pytalskim i Pleciugą przenosząc wszystkich w zaczarowany świat baśni i opowieści. Krasnale miały dla dzieci kilka trudnych zadań i zagadek. W ten sposób sprawdziły czy dzieci znają już cyferki i literki oraz bohaterów popularnych bajek. Wszystkiemu przysłuchiwała się  Jej Królewska Mość Książka, która bardzo się ucieszyła, że dzieci pięknie odpowiadały na wszystkie pytania i stwierdziła, że zasłużyły na to, aby przyjąć je w poczet czytelników naszej biblioteki. Zanim to jednak nastąpiło, miała do dzieci kilka bardzo ważnych próśb. Oto, co powiedziała Książka Pierwszakom:

Jestem Książka, mądra Księga. Każdy chętnie po mnie sięga.

…………………………….

Posłuchajcie o co Was proszę.

Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach,

bowiem wkrótce będę prawie nic niewarta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,

na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,

to Ci będę służyć całymi latami.

Dzieci zapamiętały wszystkie prośby Książki, a chętne osoby przytoczyły jeszcze prośby innych książek.

Wreszcie nadszedł czas na wypożyczenie książek. W tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Gdy każdy uczeń otrzymał książkę, wszyscy złożyli uroczyste przyrzeczenie następującej treści:

„My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy.”

Następnie Jej Królewska Mość Książka uroczyście mianowała każdego ucznia czytelnikiem biblioteki szkolnej, a Krasnale podarowały dzieciom samodzielnie wykonane piękne pamiątkowe zakładki do książek. Klasy otrzymały również pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika.

Na zakończenie Krasnale pożegnały dzieci i zaprosiły do systematycznego odwiedzania biblioteki.
„Dziś żegnamy się już z Wami,
jutro znowu zapraszamy.
Zawsze chętnie Was widzimy,
w bibliotece wciąż siedzimy”.

Marzanna Krasucka